Sekelji

Zastava Sekelja

Sekelji su etnička grupa koja govori mađarski jezik. Postoji nekoliko protivrječnih teorija o njihovom porijeklu. Prvi put spominju se 1116, a prvobitno su živjeli u zapadnim krajevima Kraljevine Ugarske.

Srednjovjekovni Sekelji mogu se podijeliti u dvije grupe: zapadne i istočne. Međutim, do 14. stoljeća vjerovatno manji broj zapadnih Sekelja potpuno se stopio s Mađarima. Tokom preseljenja, istočni Sekelji, slično drugim nacionalnostima – Pečenezima, Saksoncima, Kumanima – dobili su posebno privilegovano pravo (u današnjem smislu: samoupravu), za razliku od ostalih naroda u današnjoj Mađarskoj i Rumuniji. Od 15. stoljeća nadalje u Transilvaniji su se smatrali posebnim narodom.

Sekelji danas uglavnom žive u istočnom dijelu Transilvanije, ali većina mađarskog govornog stanovništva, tzv. Saska, koja naseljava područja okruga Brasov i Sibiu, smatraju sebe Sekeljima. Sekelji iz Bukovine pobjegli su izvan Karpata nakon "opasnosti Madéfalve" 1764, gdje su preseljeni u 19. i 20. stoljeću. Danas žive uglavnom u Tolnanskoj i Baranjskoj županiji i u Vojvodini. Znatan broj Sekelja nastanio se u Budimpešti, Mađarskoj, Moldaviji i drugim dijelovima Transilvanije, zapadne Evrope, Amerike i Australije. Masovno su učestvovali u Mađarskom ratu za nezavisnost, a njihovi predstavnici smatrali su Sekelje dijelom mađarske nacije. Njihov teritorijalni administrativni sistem, sistem stolica, ukinut je županijskim pravilnikom iz 1876. Nakon poraza Mađarske u Prvom svjetskom ratu i Trijanonskog mira 1920, područja koja nastanjuju Sekelji postao je dio Rumunije. Drugom bečkom odlukom 1940. područje je vraćeno Mađarskoj, koju su 1944. okupirale sovjetske i rumunske trupe, a Pariskim mirovnim ugovorom 1947. Szeklerland je ponovno došao pod rumunsku vlast.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search